US Open – Monday’s program: Serena and Kyrgios for a crazy night

US Open – Monday's program: Serena and Kyrgios for a crazy night
Ask for the program! As expected, the organizers of the US Open have revealed the program for the first round, scheduled for next Monday. To open the ball, world number one Daniil Medvedev will face the American Stefan Kozlov on the Arthur Ashe court at 12:00 (local time). On the side of the women’s table, it is Coco Gauff who will have this mission against a qualified.

For her part, Serena Williams, who will play the last tournament of her immense career, is scheduled for a night session against Danka Kovinic at 7 p.m. (local time). Just like Nick Kyrgios against Thanasi Kokkinakis in the men’s draw. The French Caroline Garcia, opposed to a qualifier, and Harmony Than, who will have a hard time against Bianca Andreescu, will also play on Monday.

U.S. Open

Garcia: “Winning a Grand Slam is still my dream and my goal”

3 HOURS AGO

Short Arthur Ashe

From 6 p.m. (French time)

Daniil Medvedev (RUS/N°1) – Sfetan Kozlov (EU)
Coco Gauff (EU/N°12) – Qualified

From 1 a.m. (French time)

Serena Williams (USA) – Danka Kovinic (MTN)
Nick Kyrgios (AUS/N°23) – Thanasi Kokkinakis (AUS)

Court Louis Armstrong

From 5 p.m. (French time)

Francisco Cerundolo (ARG/N°24) – Andy Murray (GB)
Simona Halep (ROU/N°7) – Daria Snigur (UKR)
Madison Keys (EU/N°20) – Dayana Yamstremska (UKR)

From 1 a.m. (French time)

Stefanos Tsitsipas (GRE/N°4) – Daniel Elahi Galan (COL)
Leylah Fernandez (CAN/N°14) (Oceane Dodin (FRA)

Grandstand

From 5 p.m. (French time)

Maria Sakkari (GRE/N°3) – Tatjana Maria (GER)
Harmony Tan (FRA) – Bianca Andreescu (CAN)
Felix Auger-Aliassime (CAN/N°6) – Alexander Ritschard (SUI)

Not before midnight (French time)

Taylor Fritz (EU/N°10) – Brandon Holt (EU)

Short 17

From 5 p.m. (French time)

Caroline Garcia (FRA/N°17) – Kamilla Rakhimova (RUS)
Matteo Berrettini (ITA/N°13) – Nicolas Jarry (CHI)
Pablo Carreno Busta (ESP/N°12) – Dominic Thiem (AUT)

Not before midnight (French time)

Annett Kontaveit (EST/N°2) – Jaqueline Adina Cristian (ROU)

Short 5

From 5 p.m. (French time)

Roberto Bautista Agut (ESP/N°16) – JJ Wolf (EU)
Stan Wawrinka (SUI) – Corentin Moutet (FRA)
Ons Jabeur (TUN/N°5) – Madison Brengle (USA)
Shelby Rogers (EU/N°31) – Arantxa Rus (PB)

Short 10

From 5 p.m. (French time)

Alejandro Davidovich Fokina (ESP) – Yoshihito Nishioka (JAP)
Ben Shelton (USA) – Nuno Borges (POR)
Barbora Krejcikova (RTC/N°23) – Fernanda Contreras Gomez (MEX)
Viktoria Kuzmova (RUS) – Sara Sorribes Tormo (ESP)

Short 13

From 5 p.m. (French time)

Ann Li (EU) – Maria Camila Osorio Serrano (COL)
Nikoloz Basilashvili (GEO/N°31) – Yibing Wu (CHN)
Karen Khachanov (RUS/N.27) – Denis Kudla (EU)
Jil Teichmann (SUI/N°30) – Shuai Zhang (CHN)

Short 4

From 5 p.m. (French time)

Sebastian Korda (EU) – Facundo Bagnis (ARG)
Beatriz Haddad Maia (BRE/N°15) – Ana Konjuh (CRO)
Alex Molcan (SVQ) – Thiago Monteiro (BRE)
Nadia Podoroska (ARG) – Anna Karolina Schmiedlova (SVQ)

Short 6

From 5 p.m. (French time)

Tim van Rijthoven (PB) – Zhizhen Zhang (CHN)
Anna Bondar (HON) – Camila Giorgi (ITA)
Elena Gabriela Ruse (ROU) – Daria Saville (EU)

Not before 10:30 p.m. (French time)

Benjamin Bonzi (FRA) – Ugo Humbert (FRA)

Short 7

From 5 p.m. (French time)

John Millman (AUS) – Emilio Nava (USA)
Alex De Minaur (AUS / N.18) – Filip Krajinovic (SRB)
Karolina Muchova (RTC) – Ajla Tomljanovic (AUS)
Sara Bejlek (RTC) – Liudmila Samsonova (RUS)

Short 8

From 5 p.m. (French time)

Veronika Kudermetova (RUS/N°18) – Donna Vekic (CRO)
Pablo Andujar (ESP) – Tomas Martin Etcheverry (ARG)
Botic van de Zandschulp (PB/N°21) – Tomas Machac (RTC)

Short 9

From 5 p.m. (French time)

Alejandro Tabilo (CHI) – Kamil Majchrzak (POL)
Elizabeth Mandlik (USA) – Tamara Zidansek (SLV)
Magdalena Frech (POL) – Rebecca Marino (CAN)
Jack Draper (GB) – Emil Ruusuvuori (FIN)

Short 11

From 5 p.m. (French time)

Tommy Paul (EU/N°29) – Bernabe Zapata Miralles (ESP)
CoCo Vandeweghe (EU) – Maryna Zanevska (BEL)
Martina Trevisan (ITA/N°27) – Evgeniya Rodina (RUS)

Not before 10:30 p.m. (French time)

Lorenzo Sonego (ITA) – Jordan Thompson (AUS)

Short 12

From 5 p.m. (French time)

Alison Riske-Amritraj (EU/N°29) – Eleana Yu (EU)
Casper Ruud (NOR/N°5) – Kyle Edmund (GB)
Daria Kasatkina (RUS/N°10) – Harriet Dart (GB)
Hugo Gaston (FRA) – Alexander Bublik (KAZ)

Short 14

From 5 p.m. (French time)

Rebecca Peterson (SWE) – Anna Kalinskaya (RUS)
Maxime Cressy (EU/N°30) – Marton Fucsovics (HON)
Cristian Garin (CHI) – Jiri Lehecka (RTC)
Elina Avanesyan (RUS) – Aleksandra Krunic (SRB)

Short 15

From 5 p.m. (French time)

Quentin Halys (FRA) – Arthur Rinderknech (FRA)
Nuria Parrizas-Diaz (ESP) – Dalma Galfi (HON)
Diane Parry (FRA) – Xiyu Wang (CHN)
Aljaz Bedene (SLV) – Pedro Cachin (ARG)

U.S. Open

‘In 100 years we’ll be talking about Serena Williams’: What the tennis world says about her legend

5 HOURS AGO

U.S. Open

Kasatkina climbs to ninth, Serena 605th ahead of US Open

8 HOURS AGO

Leave a Reply

Your email address will not be published.